Jak fotografować zwierzęta?

Fotografia to bardzo wdzięczne hobby, które pozwala na spędzanie czasu w niezwykle przyjemny sposób. Różni fotografowie gustują w odmiennych typach fotografii: jedni wolą wiejskie krajobrazy, drudzy widoki miasta tętniącego życiem. Jeszcze inni pasjonują się szczególnie tworzeniem pięknych portretów ludzi… lub zwierząt. Ta ostatnia grupa hobbystów musi wykazać się iście anielską cierpliwością, by złapać wymarzony obraz w obiektyw.

Warto poczekać na odpowiedni moment

W fotografowaniu zwierząt na pewno nie można się spieszyć, o czym zresztą już była mowa. Cała zabawa jest oparta na cierpliwości, ale należy też uważać, by była to cierpliwość rozsądna i przemyślana. Co to dokładnie znaczy? Wejdźmy chociażby na stronę, gdzie przeczytamy bardzo dużo o rottweilerach. Są to psy, które uchodzą za bardzo niebezpieczne, ale prawda o nich jest taka, że są to wręcz niepoprawne pieszczochy, które będą z nami cały czas się przekomarzały i czasami zachowywać się będą niczym koty chętne na pieszczoty. W takiej sytuacji nie powinniśmy zwierzęcia ustawiać i czekać, aż łaskawie się ustawi zgodnie z naszymi poleceniami i wreszcie będzie można złapać dobre ujęcie. Nie należy robić też całej serii zdjęć w nadziei, że jedno z nich się jako tako uda. Trzeba po prostu zwierzakowi dać czas i to on w pewnym momencie nam coś ciekawego zaproponuje. Z innymi rasami jest dokładnie tak samo, ponieważ na początku będą zaskoczone i speszone aparatem, zwłaszcza z większym obiektywem, ale to mija.

Fotografia zwierząt domowych

z7145276qadam-wajrak-podczas-realizacji-programu-wajrak-na

Każdy, kto choć raz w życiu miał zwierzątko domowe wie, jak wiele radości potrafi dostarczyć człowiekowi takie stworzenie. Niezależnie od tego, czy jest to kot, pies, gryzoń czy też barwny ptak – zwierzęta zaskakują swoim pięknem, gracją, a czasem niezwykle zabawnymi pozami. Z całą pewnością są wdzięcznym obiektem fotografii. Wykonanie zachwycającej sesji zdjęciowej pupila może jednak stanowić nie lada wyzwanie.
Zwierzęta z natury są dość ruchliwe (i często nieufne). Nawet najbardziej oswojony i ułożony pupil może mieć kłopoty ze skupieniem podczas sesji. Dźwięk migawki, światło flesza, dodatkowe akcesoria – te wszystkie elementy mogą zwierzaka niepokoić, a nawet wystraszyć. Dlatego podczas wykonywania zdjęć zwierzętom domowym należy zastosować kilka podstawowych zasad.
Po pierwsze – poczucie bezpieczeństwa. Zwłaszcza mniejsze i bardziej płochliwe stworzenia potrzebują znajomego terenu, na którym poczują się pewnie. Plan zdjęciowy w miarę możliwości można zorganizować w domu i wyposażyć go w elementy, które zwierzę rozpozna. To może być wygodne legowisko, ulubiona zabawka czy też akcesoria, z których na co dzień korzysta pupil.
Kolejnym niezwykle pomocnym elementem są smakołyki. Wiele zwierząt o wiele chętniej współpracuje z człowiekiem, gdy ma w perspektywie smaczną nagrodę. Ta sztuczka udaje się właściwie z każdym gatunkiem zwierząt. Psy w zamian za smakołyk mogą wytrwać w określonej pozie, podczas gdy chomik czy też szczurek zajmą się chrupaniem przysmaku i na chwilę przestaną zwracać uwagę na wielki i groźny obiektyw.
Trzecią i kluczową zasadą jest zachowanie cierpliwości – należy pamiętać, że stawiamy zwierzątko w nietypowej dla niego sytuacji. Niewskazane są gwałtowne ruchy, pośpiech czy też okazywanie złych emocji. Zwierzęta doskonale wyczuwają nasz nastrój, a w zrelaksowanej atmosferze zdecydowanie chętniej zapozują do zdjęcia. Cierpliwy fotograf wyczuje odpowiedni moment, by nacisnąć spust migawki i uwiecznić ulubionego pupila na zdjęciu.

Fotografia dzikich zwierząt

Fotografowanie wolno żyjących zwierząt dzikich to prawdziwe wyzwanie. O ile domowe zwierzaki są dostępne dla fotografa właściwie cały czas,

z8780624q

zdecydowanie nie można powiedzieć tego o dzikich stworzeniach. Żeby wykonać piękne zdjęcie, trzeba najpierw wytropić obiekt zainteresowań.
Zadanie nie jest proste, dobrze jest więc uzbroić się w solidną dawkę cierpliwości… i odpowiedni sprzęt. Dzikie zwierzęta są niezwykle płochliwe, a przy okazji mogą być niebezpieczne. Z tego względu warto posiadać w swoim fotograficznym plecaku odpowiedni teleobiektyw. Jednym z najpopularniejszych szkieł będzie tu standardowy obiektyw o ogniskowej 70-300. Poleca się wybór obiektywu, który posada stabilizację obrazu, na wypadek, gdyby użycie statywu było niemożliwe.
Odpowiednio długa ogniskowa pozwoli pracować fotografowi z bezpiecznej odległości, bez drażnienia zwierząt. Czasem jednak okazuje się być niewystarczająca do uzyskania ciekawego ujęcia. Fotograf może cierpliwie czekać na odpowiedni moment lub postarać się o zmniejszenie odległości między nim a zwierzętami. W niektórych przypadkach można pokusić się o wabienie zwierząt, na przykład za pomocą odpowiednich odgłosów. Ptaki mogą zareagować pozytywnie na dźwięk ćwierkającego ptactwa (odtworzony z telefonu lub dyktafonu). Mniejsze drapieżniki łatwo zwabić, wydając z siebie piskliwe odgłosy (podobne do tych, które wydają gryzonie).
Z całą pewnością nie warto używać jedzenia jako przynęty. Zachęcone zwierzę może zaatakować fotografa w poszukiwaniu większej porcji pokarmu. Takie sytuacje zdarzały się w przeszłości podczas fotografowania dużych drapieżników, na przykład niedźwiedzi.

Cierpliwość – złota zasada fotografii zwierząt

Niezależnie od tego, czy fotografowane zwierzę jest dzikie, czy też udomowione, warto uzbroić się w sporą dozę cierpliwości. Przyspieszanie sesji może spłoszyć zwierzęta i wywołać u nich poczucie strachu lub dyskomfortu. Z kolei uważne obserwowanie ich zachowania w końcu zaowocuje wymarzonym kadrem. Jaki aparat wybrać do fotografowania natury? dowiedz się czytając nasz serwis.