Cyfrówka czy lustrzanka?

filmowanie-lustrzanka-i-sony-a77-sal300f28Aparaty w ciągu kilkunastu lat rozwinęły się niesamowicie i chyba już każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że naszą codziennością są oczywiście zdjęcia w formie plików komputerowych i nie ma dla nas nic dziwnego w takiej sytuacji. Ale wykonać je można różnorakimi aparatami. Dostępne mamy na rynku tak zwane cyfrówki oraz propozycje aparatów określonych jako lustrzanki. Na co powinniśmy się zdecydować? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że dostępne obecnie aparaty są już zaawansowane technicznie i mocno zróżnicowane i to niezależnie od tego czy weźmie się pod uwagę cyfrówkę czy może lustrzankę. Obecnie kryteria wyboru nieco się zatarły, ponieważ tak naprawdę dobry aparat kompaktowy również jest drogi. Jeśli więc ktoś myśli o poważniejszym fotografowaniu to podjęcie decyzji o wyborze aparatu będzie trudne. Jeśli mamy w planie wyłącznie pstrykanie rodzinnych zdjęć i nie będzie to dla nas zajęcie na poważnie to wybór nie powinien być dla nas trudny, po prostu decydujemy się na klasyczną cyfrówkę, która będzie dobrym rozwiązaniem, tanim i wygodnym. Jeśli jednak chcemy mieć aparat, który będzie pozwalał na przygotowanie nieco lepszych, bardziej dopracowanych fotografii to ten wybór może się już okazać trudniejszy. I tutaj pojawia się moment, gdy postaramy się scharakteryzować dla Was oba typy aparatu, ponieważ możliwe, że dzięki temu potem podjęcie decyzji będzie dla Was po prostu nieco łatwiejsze.

Aparat dla Kowalskiego

Mamy już porównanie kompaktów i lustrzanek, ale co zrobić w konkretnej sytuacji, jeśli nie jesteśmy żadnymi amatorami fotografii i po prostu chcemy uwieczniać ciekawe chwile w naszym życiu. Załóżmy, że pyta nas o to miłośnik gier komputerowych, który dla swojego amatorskiego serwisu chce zrobić mały reportaż z turnieju gier komputerowych. Jemu polecilibyśmy na pewno lustrzankę, ponieważ warunki pracy są idealne i nie ma żadnych zagrożeń. Jeśli jednak reportaż z wycieczki będzie robił miłośnik rowerów dla strony, znacznie sensowniejsze będzie, jeśli wybierze kompakt, bo on się nie boi trudnych warunków.

Porównanie kompaktów oraz lustrzanek

W tym zestawieniu będziemy chcieli racjonalnie spojrzeć na oba typy aparatów i weźmiemy pod uwagę to jak wyglądają zalety i wady tych aparatów jakie są obecnie dostępne. Porównanie takie na pewno będzie jakąś wskazówką dla każdego kto chce się zastanawiać w miarę możliwości nad wyborem dla siebie najlepszego aparatu. Po przeczytaniu artykułu przygotowanego przez lechkarauda.pl będziecie znać odpowiedź, który aparat wybrać.

Lustrzanka

Zaczniemy od tego aparatu, który jest bardziej zaawansowany technicznie i dlatego był to sprzęt, który zawsze traktowano jako takie rozwiązanie, które

lustrzanka-290x300

przeznaczone będzie przede wszystkim dla profesjonalistów. W przypadku lustrzanki mamy zdecydowanie mniejsze szumy i dzięki temu możliwe stanie się fotografowanie w słabym świetle i to na pewno będzie bardzo ważne, jeśli robi się zdjęcia w różnych warunkach. Zazwyczaj te aparaty mają większe matryce i dłuższą ogniskową co daje mniejszą głębię ostrości a to dalej prowadzi do uzyskiwania różnych efektów specjalnych. Na takim sprzęcie można montować różnorakie obiektywy, a to daje właściwie nieograniczone możliwości, gdy chodzi o udoskonalenie takiego sprzętu. Dodatkowo te obiektywy, które są przeznaczone do lustrzanek będą lepszej jakości. W przypadku lustrzanek zawsze istnieje możliwość do tego, by przygotować sobie również zewnętrzną lampę błyskową. Celownik optyczny pokrywający 100% kadru to najlepsza opcja na komponowanie doskonałych zdjęć. Lustrzanki posiadają krótki czas opóźnienia między naciśnięciem spustu a otwarciem migawki, dlatego przy obiektów, które zmieniają położenie jest to bardzo ważne. Znacznie szybciej można ustawiać tutaj ostrość. Sprzęt daje możliwość zapisania obrazów jako RAW i dlatego można zająć się ich profesjonalną obróbką. Lustrzanki pozwalają na pełną regulację wszystkich ustawień przez fotografa. Mamy także duży wybór, gdy chodzi o różne funkcje fotografowania. Lustrzanki są zawsze spore i konieczny będzie do nich futerał. W przypadku lustrzanki trzeba pamiętać o czyszczeniu matrycy z kurzu.

Kompakt

nikon-d5100-04

W przypadku kompaktów mówimy najczęściej o takich aparatach, które nie mają dużych rozmiarów, są stosunkowo proste w swojej konstrukcji i raczej przeznaczone są dla przeciętnego użytkownika, który chce zrobić jakieś zdjęcie na pamiątkę. Tutaj mamy większe szumy i dlatego wykonywanie zdjęć w słabym świetle będzie problemem. Rozmiary matryc są małe i krótkie ogniskowe sprawią, że mamy dużą głębię ostrości co sprawi, że trudno będzie dobrze komponować zdjęcie. W przypadku kompaktów mamy zawsze zintegrowany z urządzeniem obiektyw, dlatego mają one grosze parametry i tym samym trudniej o tak samo udane zdjęcia. Montowanie lampy zewnętrznej będzie możliwe tylko w niektórych kompaktach. Nieliczne kompakty posiadają również celownik optyczny i najczęściej jest on również słaby jakościowo. Czas między naciśnięciem i otwarciem migawki jest dłuższy niż w lustrzankach nawet kilka razy. Jednocześnie trudno będzie o ustawienie ostrości. Raczej nie ma szans na zapisywanie plików RAW. Manualna kontrola obecna będzie tylko w nielicznych urządzeniach. W większości kompaktów duża część to automatyka i to ona decyduje o pracy tego urządzenia. Dlatego ingerencja w zdjęcia fotografa będzie praktycznie minimalna. Kompakty to aparaty, które najczęściej są malutkie i dlatego mieszczą się w małej damskiej torebce. W przypadku kompaktów mamy hermetyczną obudowę i dlatego osiadanie kurzu na matrycy nie będzie w ogóle możliwe w tych aparatach.