Akcesoria do aparatu

Chcąc zajmować się profesjonalnie fotografią, nie wystarczy, że kupimy sobie dobry aparat. Warto inwestować w różnego rodzaju akcesoria, które nie tylko ochronią sprzęt przed uszkodzeniem, ale również korzystnie wpłyną na jakość wykonywanych przez nas zdjęć. Czym więc warto się zainteresować i jakie akcesoria wybrać, by na tym skorzystać?

Lampa błyskowa

17-min

Mimo iż wiele lustrzanek wyposażona jest w lampy błyskowe, w sklepach znajdziemy wiele zewnętrznych produktów, które w porównaniu do tych wbudowanych mają większą siłę blasku. Oznacza to, że możemy wykonywać zdjęcia ze znacznie większej odległości. Takie lampy mają również inne zalety, na przykład dają nam możliwość uzyskania niezwykle ciekawych efektów fotograficznych.
Zdjęcie może wyglądać tak, jakby było wykonane bez lampy, w dodatku nie jest prześwietlone i wygląda bardzo naturalnie. Korzystając z zewnętrznej lampy błyskowej i robiąc zdjęcie z większej odległości,unikniemy również efekt czerwonych oczu w przypadku fotografowania ludzi.
Zanim zdecydujemy się na konkretny model lampy, upewnijmy się, że pasuje ona do naszego aparatu. Często bywa tak, że konkretne produkty najlepiej współpracują wyłącznie z jedną marka aparatów i mogą nie dawać nam pełnych możliwości. Aby to sprawdzić, zerknijmy na system błysku, który wymieniony jest w instrukcji obsługi naszego aparatu – jeśli pokrywa się on z systemem lampy błyskowej, śmiało możemy kupować.

 

Statyw

Statyw umożliwia nam wykonywanie zdjęć wtedy, gdy oświetlenie jest niewystarczające, czyli podczas deszczowej pogody, o zmroku lub pod wieczór. O takich porach

pobrany-plik-4

wykonujemy zdjęcia z długim czasem ekspozycji, a dzięki temu, że aparat znajduje się cały czas w jednej pozycji, otrzymamy wyraźnie i nieporuszone zdjęcie.
Kolejnym przykładem wykorzystania jest wykonywanie zdjęć grupowych – wtedy możemy z powodzeniem umieścić aparat w statywie i włączyć funkcję samowyzwalacza. Statyw dostosowujemy do wagi naszego aparatu – jeśli wybierzemy nieodpowiedni model do naszego sprzętu, statyw może nie wytrzymać i złamać się lub przewrócić, uszkadzając również aparat.
Najbezpieczniej wybrać trójnogi statyw, który cieszy się największą popularnością. Daje on najlepszą stabilizację, a niektóre modele potrafią utrzymać naprawdę ciężkie aparaty. Postawmy jednak na solidny produkt wysokiej jakości, aby odpowiednio nam służył. Takie statywy składają się z rozkładanych nóg, kolumny, a także głowicy. Możemy też wybrać statyw stołowy, choć charakteryzuje się on niewielką wysokością i zazwyczaj musimy stawiać go na dodatkowym podwyższeniu.

Karta pamięci

karta_512gb

Dodatkowa karta pamięci to obowiązkowy zakup każdego fotografa, ba – niektórzy mają ich po kilka, a nawet kilkanaście. Zdjęcia z nowoczesnych aparatów zajmują dosyć dużo miejsca, jeśli więc wybieramy się w podróż, czy na ważną uroczystość warto mieć przy sobie kolejną kartę pamięci. Dzięki temu mamy pewność, że będziemy mogli wykonać tyle zdjęć, ile zechcemy.
Warto zainwestować nieco więcej i kupić karty o sporej pamięci, przynajmniej 8 GB. Upewnijmy się wcześniej, że będzie ona kompatybilna z naszym aparatem – informacje na ten temat z pewnością znajdziemy w instrukcji obsługi aparatu.

Filtry

Dlaczego warto zainwestować w filtr ochronny do naszego aparatu? Ponieważ zmienia on uwieczniany obraz, zanim zostanie on zarejestrowany przez błonę lub matryce aparatu. Dzięki temu możemy uzyskać rozmaite efekty, w zależności od tego, jakiego filtra użyliśmy. Z pewnością jednak zdjęcie będzie wyglądało znacznie lepiej i spełni nasze oczekiwania. Zazwyczaj mają one niewielkie rozmiary, dobieramy je do modelu naszego aparatu.
Najczęściej używamy filtrów ochronnych, które chronią delikatną powierzchnię obiektywu przed uszkodzeniami, dodatkowo stanowią barierę dla promieni UV. Inne filtry z kolei mogą zmieniać kolorystykę obrazu, czy dodawać efekty wizualne. Jednym z popularniejszych jest filtr polaryzacyjny, który eliminuje odblaski od powierzchni takich jak szło, czy woda. Dodatkowo zwiększa nasycenie barwy nieba oraz podkreśla biel chmur, poprawiając jednocześnie kontrast scenerii.

Torba fotograficzna lub plecak

lechkarauda.pl przypomina o odpowiedniej ochronie naszego sprzętu. Nie chodzi tu tylko o sam aparat, ale również o lampę błyskowa, filtry, karty pamięci, czy statyw oraz liczne przewody. W tym celu dobrze jest zainwestować w solidną torbę, która pomieści wszystkie akcesoria oraz aparat, a także ochroni je przed uszkodzeniami. Torby znajdziemy w różnych rozmiarach, największe mogą pomieścić nawet dwie lustrzanki, lampę błyskową oraz 8 obiektywów.
Zazwyczaj mają dosyć szeroki pas, dzięki czemu wygodnie się je nosi nawet przy dużym ciężarze.
Alternatywą dla torby jest plecak fotograficzny, który nada się do dalekich i pieszych wędrówek. Dostęp do sprzętu jest równie łatwy i szybki, a sposób transportowania go jest znacznie wygodniejszy.